Better Forking vegan Mac and cheese review

Image
I found better forking Vegan Mac and cheese at Home Sense. It was $4.99 The ingredients are simple slightly different than other Mac and Cheese as it has potato and coconut flour in it. The instructions say to cook the pasta for 7-8 minutes but I found mine took 10 to cook.  I don’t always follow instructions when I cook but I am trying to have the same comparisons for all my mac and cheese reviews. Usually the instructions will say to make the sauce by adding vegan butter, plant milk, and cheese packet then add the pasta. The steps were slightly different on the box drain the pasta and quickly put it back in the pan. Add the butter stir. Add the powder stir. Add the plant milk stir. Then let sit for a couple minutes. I tried the pasta with seasoning before I added the milk and I really liked it. It tasted like nacho cheese powder. When I added the milk the taste changed it may be because I only had almond milk it’s not bad though. I added some parmela creamy vegan cheese and really li

Happy Victoria Day Weekend May 22, 2017 and Rao's Pasta Sauce


When you have an expensive jar of pasta sauce and you already devoured the pasta what do you do with it? I eat it for breakfast.
Poach an Egg in the sauce

realize you don't eat that healthy and add some amazing natural cheese puffs and avacado to it


More about the sauce below
This weekend was relaxing but I did do a few things that I didn't take any pictures. It is the first very hot weekend of the year and that means it is almost summer.

I went to the Richmond night market as is tradition with my friends we go at least once every summer. The night market has become one of the biggest in North America however as with most things I prefer the olden days. In the past there was some unique things to try. This year I had truffle fries and a churro  but it was nice to be outside after 10pm with a still clear night. I felt compelled to return to Richmond during the daytime and took a visit to the mcArthur Glen outlets near the airport. Again nice to be outside on a warm day but I didn't buy anything.

Last week at Pomme I saw Rao's pasta sauce on sale for $10.99. I have wanted to visit Rao's in Vegas but never make it there when I go. I have never been to New York so eating at the restaurant probably isn't going to happen. I contemplated why people would by a jar of sauce for $11 all week and even read reviews on amazon. I had to know is an $11 jar really better than a $2 jar. I figured since I am not eating at a pasta restaurant I can buy it. Of course an $11 jar of sauce really needs a good vessel to sit on and skillet gnocchi is another slightly expensive thing I wanted to try. I walked to Pomme for the sauce and then Safeway for the gnocchi in total with tax the ingredients cost $20 but  this will last for more than one meal.

The sauce is definitely restaurant quality and I did enjoy this meal as much as I would have enjoyed going to a restaurant. It was really easy to make so as much as I missed someone else cooking and cleaning for me this is good. I still have a lot of sauce left so I will be eating at home this week and saving some money to use it up. I do think it is worth it to spend the extra money on a better jar of sauce.





Comments

Popular posts from this blog

Recovery Six months after Uterine Fibroid Embolization (UFE)

My experience having a Uterine Fibroid Embolization

Fibroids, Ultrasound, MRI and UFE during a pandemic